Rusko má ve středu zaplatit úroky ze svého zahraničního dluhu. Sankce v souvislosti s jeho invazí na Ukrajinu vyvolaly obavy, že Moskva by mohla směřovat k prvnímu nesplacení dluhu v cizí měně za celé dekády, bude-li chtít uhradit tyto úroky v rublech. TASR o tom informuje na základě zprávy AFP.
Konkrétně, Rusko má ve středu uhradit platby za dva dolarové dluhopisy v hodnotě 117 milionů USD (106,42 milionu eur). Moskva tvrdí, že požádala americkou banku o zpracování plateb, ale stále čeká na odpověď, zda přešly.
Pokud převod v dolarech selže, platba se uskuteční v rublech, řekl začátkem tohoto týdne ministr financí Anton Siluanov. Ratingová agentura Fitch však úterý (15. 3.) upozornila, že platba v jakékoli jiné měně než dolar v rámci 30denní doby odkladu, by se považovala za neplatnou. S&P Global Ratings vydala podobné prohlášení začátkem tohoto měsíce.
Západ se v rámci sankcí za ruskou invazi na Ukrajině zaměřil i na devizové rezervy ruské centrální banky v zahraničí. A bez přístupu k těmto finančním prostředkům Moskvě hrozí, že nesplatí své dluhy.
Ministr Siluanů ve středu pro státní média řekl, že to, zda Rusko selže nebo ne, je v kompetenci Spojených států.
„Otázka plnění našich závazků v cizí měně nezávisí na nás,“ řekl pro síť RT. „Máme peníze. Vydali jsme příkaz k platbě. Nyní je míč na straně amerických úřadů,“ uvedl s tím, že banka jedná s Úřadem pro kontrolu zahraničních aktiv ministerstva financí USA.
Začátkem tohoto týdne Siluany obvinil Západ, že tlačí zemi k „umělému bankrotu“ a varoval, že Rusko je v případě potřeby připraveno splácet dluh v rublech.
Zatímco ruské vládní dluhopisy v cizí měně vydané od roku 2018 obsahují ustanovení o splacení v rublech, v případě úrokových plateb splatných ve středu tomu tak není.
Rusko naposledy nesplatilo dluh v cizí měně v roce 1918, kdy vůdce revoluce Vladimir Lenin odmítl uznat dluhy sesazeného cara.
A v roce 1998 Rusko nesplatilo domácí dluh denominovaný v rublech.
Analytici z JPMorgan uvedli, že americké sankce by neměly přímo omezit schopnost Ruska splácet svůj dluh. Podle amerického ministerstva financí jsou úrokové platby americkým subjektům „přípustné do 25. května“ z dluhopisů vydaných ruskou centrální bankou, ministerstvem financí nebo národním investičním fondem před 1. březnem. Po tomto datu budou potřebovat autorizaci, aby mohli pokračovat v přijímání těchto plateb.
Bankrot odřízne daný stát od finančních trhů a jeho potenciální návrat je několik let nepravděpodobný.
Agentura Fitch uvedla také, že zahraniční investoři neobdrželi platby úroků z domácích dluhopisů splatných 2. března z důvodu omezení ze strany centrální banky. Pokud to Rusko nevyřeší do 30 dnů, bude to představovat tzv. default, tedy selhání, dodala ratingová agentura.