Úterý, 23 dubna, 2024
aktualne

Spárovací hmota dokáže výrazně změnit interiér. Jak vybrat tu správnou?

Když se při rekonstrukci rozhodneme jít ekonomičtější cestou a udělat co nejvíce svépomocí, často si na začátku neuvědomujeme, na co jsme se vlastně upsali, a nad zdánlivě nepodstatnými maličkostmi jako spárovací hmota obvykle nepřemýšlíme až do poslední chvíle – vždyť jak těžké může být vybrat „spárovačku“ “?

Pětiminutová záležitost se ovšem díky obrovskému výběru dokáže natáhnout na celé hodiny. Abyste při této činnosti neztratili trpělivost, nabízíme vám rychlý návod, díky kterému si vyberete spárovací hmotu dle vlastních preferencí.

Jaká je tedy stoprocentně správná spárovací hmota? Odpověď na tuto otázku samozřejmě není jednoznačná. Záleží totiž jen a jen na vašich představách o údržbě a požadovaném vizuálním výsledku.

Cement nebo epoxid?

První zúžení výběru přichází při výběru materiálu spárovací hmoty. Kdy použít cement a kdy epoxid? Do hry vstupuje několik faktorů, jako například cena, praktičnost, náročnost při manipulaci, ale také výsledný vzhled.

Začátečníci většinou volí cementovou „spárovačku“, protože je výrazně levnější a snadněji se aplikuje. Odborníci však raději sáhnou po odolnějším epoxidu, který se více hodí zejména k obkládání frekventovaných prostor nebo míst, která jsou často vystavena mastnotě, kyselinám či jinému znečištění – tedy k obkládání kuchyní, chodeb a koupelen.

Je totiž vodovzdorný, odolný vůči plísním a celkově trvanlivější. Někdy však nad praktickou stránkou převáží ta vizuální: epoxidové spárovací hmoty bývají lesklé a výrazné a mají plastový vzhled, který nemusí lahodit každému oku.

Jak vybrat tu nejvhodnější barvu?

Vzhled místnosti ovšem bezpochyby nejvíce ovlivní barva spárovací hmoty. Při tomto výběru lze vybrat dvěma cestami: sladit barvu s obkladem nebo zvolit kontrastní barvu. Obě cesty mají své klady i nástrahy.

economka Věrka
economka Věrkahttps://www.econom.cz/author/admin/
jsem economka Věrka, která má ráda finance a investování.
pr článek

Další články autora