Finance bývají hlavním zdrojem hádek a rozpadu vztahů. V případě, že i vás sužují dopady rostoucích cen energií, stále se ještě nemůžete vzpamatovat z koronavirové pandemie nebo vysoké inflace, nedovolte, aby trvající problémy zničily váš vztah. V nejlepším případě se naučte domluvit se s partnerem a nacházet řešení náročných situací.
Neusněte na vavřínech
Podle posledních statistik se rozvádí každé druhé manželství. Zatímco někdy je viníkem nevěra, jindy za to mohou peníze. Abyste předcházeli černým scénářům, které končí rozvodovým řízením a nemalými peněžními výdaji, v partnerství se zavčasu začněte vzdělávat a neusněte na vavřínech, pokud se vám několik týdnů po sobě daří svou finanční situaci hlídat nebo dokonce nějaké peníze odkládáte stranou.
Být finančně vzdělanými nejen, že posiluje vaši finanční gramotnost, což se posléze projevuje na stavu rodinného rozpočtu, ale také vás postupně formuje a učí vás praktickým věcem, které vám při budoucím sezení se šéfem zajistí například vyšší plat.
Pokud jsou oba partneři finančně gramotní a vzdělávají se, lépe nakládají se svými úsporami nebo penězi, které získali v nějakém měsíci navíc. Společně vybírají investiční instrumenty, do kterých finance vkládají. A není tajemstvím, že investování je jedním z východisek finančních krizí, respektive tím, co finanční tísni může předcházet.
Všechno je to o komunikaci
Vztahy se kvůli penězům rozpadají hlavně proto, že spolu dva lidé neumí komunikovat. Komunikace je zkrátka alfou i omegou prakticky všude, ve vztahu obzvlášť. Pokud se dva lidé neumí bavit o stavu svých peněz, nedostanou se z finanční krize a už vůbec se nedokážou vypořádat s náročnými situacemi, ke kterým může dojít nebo ke kterým už došlo.
V souvislosti s nutností komunikovat probírejte nejen své aktuální příjmy, případně změny, ke kterým po stránce příjmů dojde, ale také hodnoťte svou finanční situaci celkově. Pravidelné inventury zařaďte do sdíleného společného kalendáře, díky čemuž si na tuto nutnou událost vymezíte dostatek času, prostoru i své pozornosti.
Co se týče frekventovanosti takového vyhodnocení, nepřistupujte k němu jen jednou ročně, ale hned několikrát. Díky tomu předejdete vzniku možných finančních situací, které z drtivé většiny nebývají mimořádné.
Mějte každý svou roli
Jak se s partnerem domluvit na řešení náročných situací v případě finanční krize? Už na začátku vašeho vztahu si stanovte, kdo bude o čem rozhodovat. Sjednejte si takzvané role. I když se zejména ve vztazích, kdy oba z partnerů zabírají roli takzvaného „alfa samce“ určují role velmi těžce, může to v budoucnu velmi pomoct.
Role mohou být různé. Určete si například to, kdo zkontrolujte a včas uhradí placení účtů, kdo zařídí nákupy nebo kdo bude mít na starost vedení účetnictví čili zajišťování všech podstatných účtenek či faktur. Pánové můžou mít na starosti veškeré výdaje spojené s automobilem, ženy zase s chodem domácnosti.
Pokud přece jenom dospějete k názoru, že toto dělení je východiskem z nastolené situace, mějte stále na paměti, že rozhodnutí musí být respektované a vzájemně oceňované. V případě, že nastolená pravidla hry budou funkční, budete mít záhy recept i na řešení finančních situací.

Konzultujte, pokud potřebujete
Určení vašich rolí však nutně neznamená, že i závažné situace musí být v rukou pouze jednoho. O důležitých rozhodnutích se nebojte komunikovat a prokonzultujte je. Do kategorie „důležitých rozhodnutí“ přidejte například rozsáhlejší nákup, investice a podobně. Spadá sem i rozhodování o půjčkách. Více si můžete přečíst třeba tady: https://proficredit.cz/pujcka-bez-registru.
Případně si hned při určování rolí stanovte konkrétní cenovou hladinu, u které se společně zastavíte a řeknete si, jestli se do kroku před vámi pustíte či nikoliv. Zpravidla bývá tato částka určená na několik desítek tisíc korun, ale tuto sumu změňte dle svého vlastního uvážení.
Vytaste zbraně proti finančnímu stresu
I když budete mít ve svém vztahu zajištěné finanční role, pravděpodobně se budete setkávat i se stresem. Ten se zkrátka s důležitými rozhodnutími nebo mimořádnými situacemi pojí. Proto vytaste zbraně, které stres dokážou efektivně zahnat nebo vám ho pomůžou zvládat snáze.
Takzvaný finanční stres vyplývá z finančních problémů a potíží. Stojí za ním zadluženost domácností, ale také špatná rozhodnutí vyplývající z nestabilních postojů. Jelikož nám zabraňuje v dalším logickém rozhodování, případně má vliv na náš spánek a vyvolává pocit deprese a úzkosti, zažeňte ho co nejdříve to půjde. Můžete tím zachránit i celkový vztah.
Ze všeho nejdříve pochopte návaznost peněz a psychiky. Musíte si uvědomit, že pocit zdrcenosti může souviset se zůstatkem na účtu. Že pozdní odpovídání na dopisy může značit vaše obavy z následujících měsíců. A že impulzivní nakupování je to, co způsobuje popsané pocity a stavy.
Takzvaného finančního stresu vás může zbavit například někdo, komu důvěřujete. Můžete se mu otevřít a sdělit mu svou finanční situaci nebo problém, ve kterém se zrovna nacházíte. V případě, že vám blízká osoba nemůže pomoct nebo to neumí, do hry vstupuje finanční poradce, který je případně i tím pověřeným člověkem, jenž zachrání finanční situaci vaší domácnosti.
Celkově se však zabývejte svým duševním zdravím. Pokud pociťujete, že vás finanční situace, případně obavy z budoucnosti dlouhodobě děsí nebo vás dostávají do stavu deprese či zmiňované úzkosti, dalším hráčem na herním poli bude terapeut nebo praktický lékař. Finanční stres je totiž stejně rizikový jako běžný, proto ho neponechávejte ve svém životě dlouho.