Pondělí, 22 dubna, 2024
aktualne

Fed zvýšil svůj klíčový úrok, poprvé od roku 2018

Federální rezervní systém (Fed), který v USA plní roli centrální banky, ve středu zvýšil svůj klíčový úrok, poprvé od roku 2018, pro vysokou inflaci. Fed oznámil, že zvýšil svou referenční úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na cílové rozpětí 0,25 % až 0,50 %. Poznamenal také, že ekonomický výhled USA zůstává vzhledem k válce na Ukrajině „velmi nejistý“.

Zvýšením sazeb tak Fed odstartuje proces zvyšování nákladů na půjčky v naději, že to pomůže zmírnit poptávku, která tlačí ceny vzhůru.

Federální výbor pro volný trh (FOMC), který určuje směřování měnové politiky, uvedl, že následky války na Ukrajině „pravděpodobně vytvoří další tlak na růst inflace a negativně ovlivní ekonomickou aktivitu“. Bude proto třeba další zvýšení úrokových sazeb, aby inflace klesla zpět k 2% cíli Fed. Pro ilustraci, v únoru dosáhla míra inflace v USA 6,1 %, což bylo nejvíce od roku 1982.

Fed zároveň upozornil, že inflace se v reakci na první zvýšení úrokových sazeb okamžitě nesníží.

Americká centrální banka nyní předpokládá, že spotřebitelské ceny v průběhu roku 2022 stoupnou o 4,3 %, což je výrazně více než jejich nárůst o 2,6 %, který předpověděla v prosinci. Fed doufá, že v roce 2023 se sníží toto tempo na 2,7 % a poté na 2,3 % v roce 2024.

Zároveň představitelé Fedu snížili své projekce růstu ekonomiky v roce 2022 na 2,8% ze 4%.

„Inflace zůstává vysoká, což odráží nerovnováhu nabídky a poptávky související s pandemií, vyššími cenami energií a širšími cenovými tlaky,“ uvádí se v prohlášení FOMC.

Předseda Fed Jerome Powell řekl, že tvůrci měnové politiky udělají cokoliv, aby zabránili zakořenění vysoké inflace, ale snaží se nebránit ekonomickému růstu.

Trhy letos očekávají až sedm zvýšení sazeb, čímž by se základní sazba Fed dostala na 1,75 % za předpokladu, že centrální banka na každém zasedání zvýší úrok o čtvrt procentního bodu.

TASR o tom informuje na základě zpráv agentur AFP a Bloomberg.

economka Věrka
economka Věrkahttps://www.econom.cz/author/admin/
jsem economka Věrka, která má ráda finance a investování.
pr článek

Další články autora