Úterý, 23 dubna, 2024
aktualne

Denně si kolem 3 milionů barelů ruské ropy nenajde zákazníky

Podle IEA, která také snížila prognózu růstu světové spotřeby ropy, rostoucí ceny komodit a sankce uvalené na Rusko „zřejmě výrazně oslabí růst globální ekonomiky“ a zrychlí inflaci. Na ropném trhu bude pro nedostatek nabídky panovat nejistota.

IEA snížila předpověď poptávky po ropě ve 2. a 3. kvartálu 2022 o 1,3 milionu barelů denně. Prognózu růstu na celý rok skresala o 950.000 barelů denně na 2,1 milionu barelů denně a nyní předpokládá, že poptávka v průměru dosáhne 99,7 milionu barelů denně. „Současné přiklánění se k energetické bezpečnosti a ekonomickým faktorům by také mohlo urychlit přechod od ropy,“ uvedla i agentura v pravidelné měsíční zprávě.

Západní státy hledají cesty, jak se rychle odklonit od ruského importu energií. Británie a USA už oznámily zákaz dovozu ruské ropy a IEA by tento měsíc měla zveřejnit zprávu s radami členským zemím, jak omezit spotřebu pohonných hmot, uvedl Bloomberg.

IEA ve své první měsíční zprávě od ruského útoku na Ukrajinu uvedla, že jsme svědky snížení exportu ropy a ropných produktů z Ruska o 2,5 milionu barelů denně, z čehož by 1,5 milionu barelů denně mělo připadat na ropu a 1 milion barelů denně na ropné produkty. „Tyto ztráty by se mohly ještě prohloubit, pokud přibudou další zákazy a veřejná kritika,“ poznamenala agentura, která sídlí v Paříži.

Rusko exportuje 7 až 8 milionů barelů ropy a ropných produktů denně.

Na začátku února se ceny ropy pohybovaly kolem 90 dolarů za barel, po ruské invazi na Ukrajinu se ale kvůli obavám z dodávek začaly výrazně zvedat. K nejnovějšímu poklesu podle IEA přispěly obavy o stav ekonomiky, narůstající počet případů Covid-19 v Číně a omezování obchodních pozic kvůli nadměrné volatilitě. Zatímco 8. března se v průběžném obchodování blížila cena ke 140 dolarům za barel, dnes dopoledne mírně klesá, severomořský Brent se drží pod hladinou 100 dolarů za barel, pod kterou se dostal v úterý poprvé od 1. března.

economka Věrka
economka Věrkahttps://www.econom.cz/author/admin/
jsem economka Věrka, která má ráda finance a investování.
pr článek

Další články autora