Úterý, 23 dubna, 2024
aktualne

Hlídejte si své zlato!

Přemýšlíte, jak v době krize zhodnotit své úspory? Jedna z cest vede přes investiční zlato.

Kde máte uložené své úspory? Doma pod polštářem? Špatně! Okrádá vás o nich stále vysoká inflace. Na běžném účtu? To je v podstatě stejné jako u toho polštáře. Opět žádné zhodnocení, a tudíž vaše finance přicházejí o svou hodnotu? Na spořícím účtu? To už je lepší, ale ani šestiprocentní úrok vás před inflací neochrání. Stejně jako spousta dalších i mnohými experty doporučovaných investičních nástrojů. Do čeho tedy investovat? My máme jasno. Do zlata.

Zlato jako investiční nástroj

Proč zrovna do tohoto drahého kovu? Protože cena zlata až na výjimečné výkyvy v podstatě moc nekolísá. V dlouhodobém horizontu víceméně zůstává stejná. Zase ve vás ale nechceme probudit falešnou naději, že se zlatem rychle zbohatnete. Tak tomu není. Před inflací vás ale ochrání. A jaká forma je pro investování nejlepší?

Investujte do zlatých slitků

Pro účely investování jsou vhodné buď zlaté mince, nebo zlaté slitky. Jejich prodejce ale vybírejte obezřetně. Mějte na paměti, že žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.

I desetiprocentní cenový rozdíl

Proto je v České republice na trhu poměrně úzká nabídka zlatých slitků převážně švýcarských rafinérií. A to způsobuje cenové výkyvy u jednotlivých prodejců. Rozpětí cenových nabídek nejlevnějšího a nejdražšího prodejce přesahuje i 10 procent! Češi tak platí při nákupu zlatých slitků víc než Němci nebo Rakušané. Nákup investičního zlata se jim může zbytečně prodražit.

Porovnávejte ceny

Existují pro tak extrémní cenové rozdíly racionální důvody? „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ vysvětluje Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz. Sledovat cenu zlata na komoditní burze proto nestačí. Potenciální investor by měl srovnávat i ceny jednotlivých prodejců a nakupovat u takových, kteří jsou levní, na trhu působí již několik let a zlato mají skladem. To se jim oplatí i při nákupu menších slitků.

economka Věrka
economka Věrkahttps://www.econom.cz/author/admin/
jsem economka Věrka, která má ráda finance a investování.
pr článek

Další články autora