Úterý, 23 dubna, 2024
aktualne

Německo si půjčí až 200 miliard eur, chce víc na obranu

Tyto nové půjčky znamenají, že Berlín třetí rok po sobě nedodrží v ústavě zakotvený limit pro dluh. A ukazují také, že nová vláda je připravena zaujmout volnější přístup k výdajům.

V návrhu spolkového rozpočtu na rok 2022, který ve středu schválil kabinet, se počítá s novými půjčkami ve výši až 99,7 miliardy eur. Ale konečné číslo bude pravděpodobně vyšší, jelikož k tomu přibude dalších 100 miliard eur na obranu.

Kanceláře Olaf Scholz i ministr financí Christian Lindner dali jasně najevo, že k řešení ekonomických důsledků ruské války na Ukrajině budou zapotřebí úpravy. A ty půjdou nad rámec plánovaných miliard eur na boj proti klimatickým změnám a kompenzaci přetrvávajícího vlivu pandemie nového koronaviru na největší evropskou ekonomiku.

Konečná částka tak bude druhá nejvyšší v poválečné historii Německa, těsně po loňském rekordním novém dluhu ve výši 215 miliard eur.

Výdaje na obranu jsou mimo federální rozpočet. speciálním fondu. Scholz oznámil překvapující rozhodnutí vyčlenit 100 miliard eur na posílení vojenských kapacit Německa v projevu v parlamentu minulý měsíc. Po letech zdrženlivých investic do bezpečnosti se Německo snaží splnit a dokonce překročit cíl NATO pro vojenské výdaje ve výši 2 % hrubého domácího produktu (HDP) ročně.

Kabinet ve středu schválil také rozpočtové plány ministra Lindnera do roku 2026. V příštím roce plánuje německá vláda obnovit tvz. dluhovou brzdu a předpokládá, že se nové půjčky sníží na 7,5 miliardy eur.

Krok Německa v oblasti výdajů na obranu přivítali USA i evropští spojenci jako dlouho očekávaný obrat v bezpečnostní politice Berlína po desetiletích zdrženlivosti, zejména pro roli Německa ve dvou světových válkách.

Scholz chce, aby byl fond právně „vodotěsný“ tím, že jej zapíše do německé ústavy, k čemuž je nutná dvoutřetinová většina v obou komorách parlamentu.
Podporu tomuto návrhu již vyjádřili opoziční konzervativci. Zákonodárci očekávají, že obranný fond bude schválen rychle, v nejbližších týdnech, s cílem získat první tranše hotovosti již v dubnu.

Částka 100 miliard eur se má utratit v průběhu následujících let a jde nad rámec běžného rozpočtu, v němž je každý rok vyčleněno na obranu a armádu přibližně 50 miliard eur.

Marcus Faber, odborník na obranu pro agenturu Bloomberg v úterý (15. 3.) řekl, že vláda plánuje utratit 15 miliard eur na 50 nových bojových letadel. Další výdaje budou pravděpodobně zahrnovat přibližně 20 miliard eur na munici a obnovu vojenské techniky, více než 5 miliard eur na nové nákladní vrtulníky a přibližně 4 miliardy eur na modernizaci a nákup obrněných transportérů.

economka Věrka
economka Věrkahttps://www.econom.cz/author/admin/
jsem economka Věrka, která má ráda finance a investování.
pr článek

Další články autora