Úterý, 23 dubna, 2024
aktualne

V Těptíně vyroste průkopnický projekt. Bydlet se bude v zeleném ostrově

Zelené střechy s jezírky plnými života i úsporné domy, které vycházejí vstříc potřebě moderní rodiny trávit spolu čas. Takový bude Nový Těptín, uskutečněná vize bydlení, které respektuje krajinu i komunitu.

Za zrodem projektu Nového Těptína, který vyroste ve středočeské krajině v obci Těptín, stojí spolupráce slovenského developera Nutum s docentem Mariánem Vertaľem, evropsky uznávaným expertem v oblasti zelené výstavby.

„Náš živý zájem o možnosti nové výstavby v okolí středočeské Kamenice se zrodil z diskusí, které jsme vedli o mimořádně zajímavém projektu udržitelného bydlení docenta Mariána Vertaľa,“ vysvětluje Ján Horný, spolumajitel společnosti Nutum. „Rozvojové území v lokalitě Těptína má zajímavou kombinaci vhodných krajinných dispozic a vyřešených majetkoprávních záležitostí,“ dodává Ján Horný. 

„Dlouhodobě se zabývám využitím výsledků výzkumné práce v nové výstavbě,“ vysvětluje Marián Vertaľ. „Charakteristickými rysy konceptu je úcta ke krajině, do které vstupuje, i pravidelná a otevřená komunikace s místními komunitami ve všech fázích přípravy a výstavby projektu Nový Těptín,“ vysvětluje Marián Vertaľ. 

Architektonická vize, která svoje místo najde v Těptíně, je v domácím kontextu nezvyklá zejména důrazem na respekt. „Ten vyjadřujeme za prvé tím, že Nový Těptín nebude krajinu měnit, ale začlení se do ní a bude ji dále rozvíjet. Každý kousek přírody, který budeme muset změnit, vrátíme zase zpět,“ říká Marián Vertaľ. Celková plocha zeleně v lokalitě se proto výstavbou nijak nezmění.

„V rámci projektu budeme také stejně jako to děláme při všech našich aktivitách intenzivně mluvit s místními obyvateli,“ dodává Ján Horný. „Místní komunita je pro nás neocenitelným zdrojem informací o tom, jakým způsobem projekt přizpůsobovat konkrétním potřebám. Už teď víme, jak důležité pro místní jsou témata dopravy či jistoty, že projekt bude skutečně dokončen,“ dodává Horný s tím, že právě tato témata představují prioritu i pro developera Nutum.

Všechna důležitá témata, která pomohou místní komunitu zapojit do prací na projektu, bude nyní Nutum řešit jak prostřednictvím veřejných setkání, tak také s využitím moderních výzkumných metod.

pr článek

Další články autora