Úterý, 23 dubna, 2024
aktualne

Kdo jsou největší developeři

The Slovak Spectator sestavil žebříčky v kategoriích kancelářské projekty, bydlení, obchodní prostory a průmyslové nemovitosti.

Největší developeři prodali loni 2 525 bytů. Na trh přinesly téměř 140 000 m2 rezidenčních prostor, 80 000m2 kanceláři i 42 390m2 logistických a průmyslových nemovitostí. To jsou jen základní údaje vyplývající z informací poskytnutých společnostmi pro žebříček Největší v byznysu, který sestavují anglické noviny The Slovak Spectator.

bydlení
Neustálý růst cen bytů poháněn zvýšenou poptávkou způsobuje, že i hráči, kteří obyčejně působili mimo tohoto segmentu, začínají zvažovat své první rezidenční projekty. Podle analýzy Národní banky Slovenska (NBS) vzrostly ceny bydlení v prvním čtvrtletí tohoto roku meziročně až o 15,5%. Ve větší míře zdražily domy (16,4%). Ceny bytů jsou oproti prvnímu kvartálu roku 2020 vyšší o 8,6%. Růst mezd zaostává daleko za vývojem cen bytů a vlastní bydlení se stává na Slovensku čím dál více nedostupné.

Největší developeři: Rezidenční nemovitosti

CRESCO REAL ESTATE
J & T REAL ESTATE
Penta Real Estate
YIT Czech Republic
Lucron Group
ITB Development
PROXENTA
Corwin SK
MartinDevelopment
CZ Slovakia
Na pořadí mají vliv následující kritéria: body získané za rezidenční projekty developera realizované na Slovensku (váha 66%), počet prodaných bytů na Slovensku v roce 2020 (váha 34%). Celkový počet bodů = 1 * (plocha zkolaudována v roce 2020 + plocha rozestavěných projektů) + 0,5 * (zkolaudována plocha v letech 2018 až 2019 + plocha plánovaných projektů)

Další vývoj cen ovlivní nejen pokrok nových projektů ale i případná výstavba nájemních bytů. Poptávka tažený investičními nákupy mohou ovlivnit i nižší ceny nájmů, které byly v průměru v prvním čtvrtletí 2021 meziročně nižší o 15%.

„Pandemický rok krátkodobě utlumil výstavbu, jednak z důvodu výpadků pracovníků na stavbách, těžší dostupnosti některých stavebních materiálů a výrazněji se zpomalily povolovací procesy,“ řekl Ján Krnáč, výkonný ředitel Cresco real estate. Jeho společnost obsadila v kategorii developerů rezidenčních nemovitostí první místo. Je to zejména díky projektu Slunečnice v bratislavské Petržalce, které začala stavět před deseti lety a dnes zde bývá výše 5 000 obyvatel. „Po kompletním dokončení, o 10 -15 let, jich zde bude žít přinejmenším dvojnásobek,“ dodal Krnáč.

Nejvíce nových bytů loni prodal developer J & T Real estate druhý v kategorii rezidenčních nemovitostí. Podle jejího výkonného ředitele Pavla Pelikána byl za číslem 821 bytů zejména projekt Ovocných sadů v Trnávka. Velký zájem projevili klienti io byty v prvním slovenském mrakodrapu Eurovea Tower a nábřežní rezidenci Eurovea Riverside. Budování mrakodrapu postupuje a v červnu bylo dokončeno první bytové podlaží. Pak by měla stavba postupovat již standardní rychlostí jedno podlaží za přibližně 11 dní.

„Pokud tedy půjde vše dobře, měli bychom dosáhnout konečnou výšku mrakodrapu o rok a dva měsíce,“ dodal Pelikán.

economka Věrka
economka Věrkahttps://www.econom.cz/author/admin/
jsem economka Věrka, která má ráda finance a investování.
pr článek

Další články autora