Úterý, 23 dubna, 2024
aktualne

Jak si jednoduše rozmnožit dřeviny řízky

Jak si jednoduše rozmnožit dřeviny řízky Zdroj: Shutterstock
Namísto koupě drahých dřevin v zahradnictví vyzkoušejte něco jiného – popište se před známými, sousedkami a sousedy vlastními výpěstky. Poradíme, jak k jejich rozmnožení.

Kypruštěky, cypřiše, tuje, jalovce, tisy, tisovce a dokonce některé druhy smrků lze rozmnožit řízky. Vaší odměnou za snahu a trpělivost budou kvalitní sazenice, které si později můžete vysadit do soukromé zahrady nebo je někomu můžete darovat. Vhodné období pro odběr řízků a zakořeňování je od srpna do začátku října.

Nezapomeňte si pořídit kvalitní substrát pro rozmnožování rostlin. Nezbytnou součástí je i ostrý zahradnický nůž, práškový stimulátor, nižší květináček s větším průměrem nebo bedýnka s plastovým krytem.

Předpokladem rychlého zakořenění je dostatek vláhy a teplejší podzim. Zakořeněné řízky ještě během následujícího jara rozsaďte do menších plastových květináčů, kde si vytvoří kvalitní kořenové baly. Bedničky se zakořeňujícími se odřezky umístíte na chráněné polostinné místo, využít můžete i prázdné pařeniště.

Jak k množení

1 Odběr

Pomocí zahradnických nůžek odeberte z mateřských rostlin, vždy jen ze sluneční strany, několik zdravých a dobře vyzrálých výhonků.

2 Odřezky

Z větviček udělejte odřezky dlouhé přibližně 8 – 10 cm (jedlovcové nebo smrkové odřezky mohou být kratší). Ze spodní části řízků odstraňte jehličí.

Odebírání výhonků a tvorba odřezků ze dřeviny pro účel rozmnožení

3 Stimulátor

Ideální je, pokud na konci každého řízku zůstane kousek staršího dřeva. Konec řízku namočte do vody a následně do práškového stimulátoru.

economka Věrka
economka Věrkahttps://www.econom.cz/author/admin/
jsem economka Věrka, která má ráda finance a investování.
pr článek

Další články autora