Úterý, 23 dubna, 2024
aktualne

Dvoupodlažní rodinný dům, který postavili za tři měsíce

Pokud potřebujete řešit bydlení, rychlost je často důležitým faktorem. Architekti navrhli dvoupodlažní dům, který byl postaven do tří měsíců.

Příprava na výstavbu trvala déle, nejdříve museli připravit projekt, který vyhovoval budoucím domácím, a pak na místě doriešili interiér.

Nový dům pro čtyřčlennou rodinu vznikl na místě původní stavby. Ta byla kvůli statice nevyhovující. Architektky tedy pracovali s již fungujícím pozemkem s odrostlými stromy, který se nachází mezi tradičními venkovskými domy. Kvůli zapasovaniu do okolního prostředí navrhli stavbu, která architekturou – zejména typickým štítem – navazuje na původní venkovské stavby.

Přečtěte si také
Dřevostavba bez zbytečných příkras vyšla majitelů na 140 000 €
rodinný dům dřevostavba
Zdroj: Peter Fabo

Tradiční, ale novým způsobem

Dnes je u staveb důležitá orientace vůči světovým stranám tak, aby byl dům energeticky co nejúspornější, a zároveň poskytoval využití soukromé zahrady. Pozemek se mírně svažuje. Autorkám projektu se podařilo do interiéru vtáhnout zajímavé výhledy na okolní přírodu. Použili tradiční stavební materiály, ale novým způsobem.

Fasáda z modřínového dřeva na dřevostavbě
Zdroj: Peter Fabo

Jak je řešena dispozice?

V přízemí je pokoj pro hosty a velká dvouúrovňová obytná část s kuchyní, krbem a otevřeným schodištěm. Na patře najdete dva pokoje, rodičovskou ložnici, hygienické zázemí a saunu. Světlý a vzdušný dřevodům aktivně spolupracuje s exteriérem. Severní a jižní část zahrady propojuje krytá pobytová terasa. Z ložnice na patře je velký balkon.

obytná část s kuchyní, krbem a otevřeným schodištěm
Zdroj: Peter Fabo

Dřevostavbu přiznali i zevnitř

Z konstrukčního hlediska je tento dům dřevostavbou s lehkým skeletem z KVH profilů a vloženou minerální izolací. Stojí na základových pásech. Příjemným prvkem, který odkazuje na minulost, ale je posunut do současnosti, jsou dřevěné okenice. Otevírají a zavírají se moderním posuvným systémem.

Fasáda z modřínového dřeva kontrastuje s tmavou plechovou střechou, antracitové jsou také dveře a rámy oken. Jedině severní štít domu je omítnutý bíle. O tom, že jde o dřevostavbu, nezapochybujete ani zevnitř.

Off-site prefabrikace

„Stavbu jsme dokončili v závěru roku 2017 a interiér v roce 2018. Díky off-site prefabrikaci trvala celá výstavba jen tři měsíce. Dřevěnou konstrukci domu na staveniště přivezli kamiony, smontovaná byla během pár dní. Rychlost výstavby je jednou z nejdůležitějších výhod dřevostaveb, „vysvětluje Gabriela Kaprálová.

economka Věrka
economka Věrkahttps://www.econom.cz/author/admin/
jsem economka Věrka, která má ráda finance a investování.
pr článek

Další články autora