Pondělí, 22 dubna, 2024
aktualne

Petr Fiala si v Etiopii zalétal na simulátoru českého bitevníku

Přes zrušenou návštěvu Nigérie pokračuje český premiér Petr Fiala v cestě po státech afrického kontinentu. Doprovází ho podnikatelé z více jak 20 českých firem. Afrika je pro Českou republiku perspektivní region, kde je třeba posilovat obchodní vztahy. Podle svých vlastních slov chce premiér pomoci oslabit vliv Ruska a Číny a nahradit ho evropskými investicemi.

Jedním z bodů programu cesty je návštěva Etiopie. Tento stát východní Afriky se sto dvaceti miliony obyvatel už s českým leteckým průmyslem spolupracuje. Návštěva delegace na letecké základně v Bishoftu, kde sídlí velitelství etiopského letectva, byla proto na prvním místě. „Probíhá zde důležitá spolupráce mezi firmou Omnipol a etiopskou armádou. Podílíme se na renovaci letadel L-39, dodáváme letecké simulátory a čeští technici zde školí místní personál,“ uvedl premiér Petr Fiala. Dalším letadlem, o které má Etiopie zájem, je ve světě populární L-410 z Kunovic. „Díky podnikatelské misi premiéra Petra Fialy si L-410 pomalu razí cestu do Afriky. Etiopský ředitel úřadu pro civilní letectví Getachew Mengiste se na toto letadlo přijede podívat až na Airshow do Dubaje,“ prozradil Jiří Podpěra, prezident skupiny Omnipol, který se také účastní podnikatelské mise po Africe. Omnipol je jednou z klíčových skupin, která v afrických zemích už své obchodní aktivity má, přesto cestu využívá k navázání nových obchodních kontaktů.

Premiér Petr Fiala si na etiopské letecké základně také vyzkoušel usednout do kokpitu cvičného letounu z Vodochod. „Měl jsem možnost si na základně vyzkoušet i simulátor L-39. Musím říct, že to byl docela intenzivní zážitek,“ uvedl Fiala, jenž se setkal i se zaměstnanci Omnipolu, kteří v Etiopii dohlíží na modernizaci letounů L-39. Přibližně 20 techniků se na místě střídá po třech měsících. Modernizace jednoho letounu trvá v průměru půl roku. Jak uvedl premiér Fiala, spolupráce s Etiopií je velmi důležitá pro český průmysl a současná návštěva naší delegace ještě více otevírá dveře českým firmám. Petr Fiala je prvním premiérem v novodobé české historii, který do Etiopie zavítal na oficiální návštěvu.

Podporu obchodních příležitostí v Etiopii si pochvalují také podnikatelé. „Skupina Omnipol podniká v této africké zemi řadu aktivit. Spolupracuje například na modernizaci L-39, dodává letecké simulátory či se podílí na výcviku pilotů. I proto jsem předal veliteli tamních vzdušných sil panu Merdassovi model L-39 v etiopských barvách,“ dodal prezident Omnipolu Jiří Podpěra.

pr článek

Další články autora