Úterý, 23 dubna, 2024
aktualne

Útulná rodinná chata s neobvyklou dřevěnou fasádou

Styl francouzského ateliéru Chevallier Architectes je rozpoznatelný mezi všemi. Architekti už tři generace působí v alpském údolí Chamonix. „Jelikož architekturu vnímáme jako formu umění, neustále hledáme inovativní nápady, díky nimž bude projekt jedinečný. Práce na světle, směs materiálů – dřevo/kov/sklo, harmonická integrace a respektování prostředí pro jedinečné dílo,“ tak charakterizují svou práci samotní Chevallier Architectes. V tomto významu se nese i jejich nejnovější projekt – Chata Caraccard.

Stavba označovaná caraccard (ve Švýcarsku raccard) je alpská budova vyrobená ze dřeva, budovaná vertikálně kus po kusu, jako samostatné zvýšené podkroví. Caraccard, který stojí ve francouzské obci Chamonix Mont-Blanc, je v první řadě příběhem rodinných vztahů.

Alpská chata s dřevěným obkladem v horském prostředí v pozadí Alpy
Alpská budova je vyrobena ze dřeva, budovaná vertikální kus po kusu, jako samostatné zvýšené podkroví. Zdroj: Laurent Cousin & Solène Renault

Otec klienta si kdysi dávno přizval na pomoc architektova otce. Takže generace klienta i architekta se posunuly na mladší level a spolupráce rodiny a architektonického ateliéru pokračuje i po desetiletích.

Rekonstrukce chaty měla i svá horší místa, ale to je při práci podobného typu naprosto přirozené. Architekt chtěl k výstavbě chaty využít již existující základnu, a právě tento moment se ukázal složitější, než se očekávalo, ale podařilo se. Přáním investora bylo, aby chata mohla být obyvatelná velkou část roku.

Moderní dřevěný interiér chaty s točitým schodištěm a výhledem
Interiéru dominuje dřevo sladěné s černým kovem, bílými stěnami a útulným nábytkem. Zdroj: Laurent Cousin & Solène Renault

Strmý svah, množství výhledů, denní zóna plná slunce

Chata stojí na strmém svahu, díky čemuž nabízí množství úchvatných výhledů, včetně 360 ° výhledu. Obytné prostory jsou vystaveny plnému slunci, světelnost v ostatních místnostech je uzpůsobena podle jejich funkce. Stavba na první pohled zaujme konzolovitým vysunutím hlavního obytného podlaží, pootočením hmot, překryvy, dlouhým lomeným schodištěm a nízkou sedlovou střechou.

Architekt o chatě hovoří jako o vyřešené Rubikově kostce

3D RENDERING. retro kitchen in a cottage with sleeping cat.

„Realizace projektu vyžadovala značné dispoziční práce, abychom zajistili kontinuitu obložení na všech fasádách. Obložení jsme navrhli na míru tak, aby posílilo „krabicový“ aspekt chaty, vyrobeno je především ze modřínu. Kostky s nerovnoměrnými úhly si vyžádaly zvláštní pozornost i při rozmístění a směřování sítí,“ vysvětluje autor projektu Renaud Chevallier. Tehdy pomohlo 3D zobrazení projektu.

Moderní dřevěný interiér chaty s výhledem na Alpy
Chata stojí na strmém svahu, díky čemuž nabízí množství úchvatných výhledů, včetně 360 ° výhledu. Zdroj: Laurent Cousin & Solène Renault

Dřevo s výraznou barevností, tmavý kov, bílé stěny

Interiéru dominuje dřevo sladěné s černým kovem, bílými stěnami a útulným nábytkem. V centru obytného prostoru s kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem a krbem je lomené schodiště. Vede do podkroví, kde jsou ložnice. Jedna místnost ukrývá niky pro palandy, dvě další ložnice mají manželské postele.

economka Věrka
economka Věrkahttps://www.econom.cz/author/admin/
jsem economka Věrka, která má ráda finance a investování.
pr článek

Další články autora