Pondělí, 22 dubna, 2024
aktualne

Jak používat fondy obchodované na burze (ETF) k diverzifikaci svého portfolia?

V ekonomii se s diverzifikací setkáváme velmi často. Pokud budeme mluvit o diverzifikaci portfolia, pak bude řeč o rozložení investovaných prostředků do více investičních záměrů tak, abychom snížili případné dopady problémů, které se objeví na trhu, burze. Fondy obchodované na burze, stejně jako indexové fondy, nabízí jednoduché způsoby diverzifikace. Sdružují více cenných papírů do samostatné investice, a tak umožní větší expozici vůči různým společnostem.

Diverzifikace pro investiční úspěchy

V rámci investování musí každý investor podstupovat riziko, které je dobré co nejvíce snižovat. Sice vám nezaručí konstantní výnos rok, co rok, ale investiční portfolio bude vykazovat stabilnější výkonnost. Stejně tak se nebudete muset tolik bát, že nezískáte vůbec nic.

Fondy ETF a akcie burzovně obchodovatelných fondů ETF představují okamžitou diverzifikaci v rámci jedné třídy aktiv. Tvoří je totiž „kolekce“ desítek, ba i stovek akcií a dluhopisů. Díky tomu si můžete na burze koupit jedinou akcii takového fondu, a tím automaticky získat malý podíl ve všech aktivech, které daný ETF tvoří. Proto mají ETF investice mnozí velmi rádi.

ETF investice nejsou bez rizika

I přesto, že jedním největších pozitiv investování do ETF je široká tržní expozice, což může přispět s řízením rizika prostřednictvím diverzifikace, i tady hrozí nějaká rizika. Tato rizika se mohou lišit v návaznosti na jednotlivé ETF. Proto je důležité, aby investor vkládal své prostředky jen do finančních produktů, které zná, a odpovídají jeho zkušenostem.

Co se týče vlastnictví fondu, lze ho snadno koupit, ale také prodat nebo ho převést tak, jako běžné akcie. Na rozdíl od podílových fondů jsou ETF obchodovány na veřejných burzách. Je tak nutné znát konkrétní otevírací hodiny konkrétní burzy.

economka Věrka
economka Věrkahttps://www.econom.cz/author/admin/
jsem economka Věrka, která má ráda finance a investování.
pr článek

Další články autora